Partia Włoska

Sortuj:
OOOskiii

Na wstępie chciałbym przeprosić za to, że ostatnio nie pojawiały się kolejne debiuty. Postanowiłem, że kontynuacja gambitu hetmańskiego nie ma sensu ponieważ jest to dość trudny i zamknęty gambit. Dzisiaj zajmiemy się partią włoską, która jest idealna dla początkujących szachistów.


Partia włoska to: e4 e5 Nf3 Nc6 Bc4

Biały ma na celu zaatakowanie w przyszłości  słabego pola g7. Po tym mogą się pojawić różne opcje:


1. Bc5

Ten ruch ma na celu to samo co ruch Bc4 wykonany przez białych:

Po tym posunięciu najlepiej zrobić roszadę. Następnie czarny ruszy skoczka na f6, w celu zaatakowania pola e4:

W celu obrony piona na e4 wykonujemy ruch d3. Potem następuje d6. Wtedy powinniśmy wykonać posunięcie c4. Na pierwszy rzut oka jest to słaby ruch,  ponieważ blokujemy możliwość wejścia skoczkiem na c3. Pozwala to jednak przygotować ruch d4 oraz złapanie czarnopolowego gońca czarnych w pułapkę za pomocą pionów z linii a i b. Zazwyczaj czarne wtedy roszują:

Teraz nie należy wykonać ruchu d4, ponieważ wisi wtedy pion na e4. Ja polecam grać ruch a4. Jest to taka trochę podpucha, ponieważ jeśli czarnny będzie się normalnie rozwijaj  np. poprzez wyprowadzenie gońca to następuje b4, przez co czarny musi uciec gońcem na b6, a my wykonujemy posunięcie a5. Wtedy goniec zostaje złapany:


Po a4 czarne powinny więc ruszyć się pionem na a6 lub a5.  Po a6 ruszamy piona na b5. Następnie czarny chowa gońca na polu a7:

Po posunięciu  a5  wykonujemy ruch Bg5, związując skoczka na f6. Dalsze plany na grę to wyprowadzenie skoczka z b na g3 lub f5, wprowadzenie wieży do gry poprzez ruch Re1 oraz pchnięcie d4:


2. Nf6

Po tym ruchu może przyjść do głowy posunięcie Nc3 broniące piona na e4, jednak jest to błąd, ponieważ skoczek czarnych bije e4. Następnie odbija to nasz skoczek i czarny rusza pionem na d5 z widełkami. jek odejdziemy jedną z figur to leci druga  i czarny zyskują centrum:

Najlepszym ruchem jest obrona piona na e4 pionem z lini d. Wykonujemy więc ruch d3. Po tym czarny może poruszyć się gońcem na c5. Następnie robimy roszadę i wracamy do tego co było wcześniej:

Po ruchu d3 czarne mogą zagrać pionem na d5. Wtedy bijemy to pionem z e4, a czarny odbija to skoczkiem i robimy roszadę:

Następnie po jakimkolwiek ruchu rozwojowym np. Be7, ruszamy się wieżą na e1. Celem tego ruchu jest zaatakowanie piona na e5. Ruch który to broni to ruch Nb6 atakujący gońca. Nie chcemy go stracić, ponieważ jestna długiej, otwartej przekątnej. Dlatego uciekamy nim na Bb3:
Potem czarnyl powinien zagrać gońcem na g4 związując skoczka na f3. Po tym należy zagrać h3. Teraz goniec może albo wybić skoczka albo uciec nim na h5. Po wybiciu odbijamy to hetmanem a po ucieknięciu gramy g4:
lub

Po ruchu d3 czarny może również zagrać Be7. Po tym obie strony dokonują krótkiej roszady:

Następnie gramy Re1, w celu niedopuszczenia do ruchu d5(jeśli czarny zagra d5, to bijemy, czarny odbija i bijemy piona na e5). Wtedy czarny gra d7, a my gramy a4, żeby w razie Na5 schować się gońcem na a2:

Po a4 czarny ma jeszcze możliwość posunięcia Be6 proponująć wymianę gońców. Oczywiście jej nie przyjmujemy, ponieważ mamy silnego gońca. Zamiast tego ruszamy się skoczkiem z b na d2 broniąc gońca. I teraz po wymianie mamy lepszą pozycję:

Czarny może również zagrać h6, by nie dopuściścić do wejścia gońcem na g5. Wtedy wykonujemy ruch c3, w celu grania d4 i zdobycia centrum:

3. Na5 - błąd

Ostatnim wariantem jaki wam pokażę a zarazem błędem jest Na5. Gra tak wielu początkujących gracy, by zatatakować gońca. Wtedy bijemy skoczkiem niebronionego piona na e5 i goniec dostaje obrońcę w postaci skoczka:

Czarne mogą tutaj wybić. Wtedy my odbijamy i jesteśmy piona do przodu.

Czarny ma również możliwość zagrania d3, które prowadzi do jeszcze większych problemów, ponieważ teraz bijemy gońcem na f7 z szachem, więc król odchodzi i jeśli czarne zbiją gońca to wycofujemy się skoczkiem, a jeśli skoczka to wycofujemy się gońcem:

Czarny może też zagrać Qe2, w celu ataku skoczka. Teraz tak, jak wcześniej bijemy f7 z szachem i po odejściu gramy d4 broniące skoczka. Po tym czarne wykonują ruch d3 atakując skoczka, a my  teraz bijemy gońcem na g8. Po odbiciu gońca zgarniamy hetmana. Robimy to ruchem Bg5 robiąć związanie. Czarny hetman musi to wybić, ale teraz wlatuje skoczek na f7 z widłamy i czarne tracą hetmana:


Partia włoska jest bardzo dobrym debiutem dla początkujących. Kolejne debiuty będą się pojawiać nieregularnie i będzie o przyspieszony smoku w obronie sycylijskiej.

Pozdrawiam